Hrotovice - Winterleague - turnaj U8 - sobota 27.2.2016

28.02.2016

Poslední únorová sobota patřila opět baseballu - náš mladý tým U7/U8 se zúčastnil již třetího kola Winterleague v Hrotovicích. Tentokrát však naše sestava vlivem nemoci prořídla na pouhých sedm hráčů, tak jsme čekali, jak si se silnými soupeři poradíme.

Hned ráno jsme v prvním zápase narazili na favorizovanou Třebíč. První minuty zápasu ukázaly, že budeme mít velké problémy. Silné odpaly soupeře lehce procházely naší oslabenou obranou, takže body na kontě Třebíče nepříjemně přibývaly. Naopak náš útok byl dosti bezzubý, všechny naše odpaly jsme posílali přímo na hráče "na kopci", který ve spolupráci s první metou zařídil jednoduchý aut.

Až v půlce zápasu naši hráči v útoku ztratili ostych, začali mnohem lépe odpalovat a díky běhu po metách donutili soupeře k drobným chybám. Několika důležitými body jsme zkorigovali nelichotivé bodové skóre a až do konce zápasu drželi se soupeřem krok. Zápas jsme sice prohráli 11 : 25, ale hra v rámci našich možností už připomínala baseball.

Následovala nepříjemně dlouhá herní přestávka, kterou jsme museli s naší drobotinou "přežít". Rodiče i trenéři se různě střídali v "odborném dozoru", protože se nám děti rozutekly po celém sport hotelu: někteří koukaly na další zápasy, další si kreslily, většina z nich nakonec skončila v restauraci, v dětském koutku, kde ve spolupráci s malými Draky málem zbouraly místní domeček a klouzačku. Naštěstí byl už čas k obědu...

K dalšímu zápasu jsme nastoupili až po tři a půl hodinové přestávce. Utkali jsme se s Draky Brno. Věděli jsme, že je to silný a šikovný tým, ale nezalekli jsme se. Hned od počátku jsme se bodově drželi na dostřel, dokonce jsme první dvě směny lehce vedli. Malí Draci však jsou šikovní pálkaři a několika dlouhými odpaly do našeho prázdného vnějšího pole si vývoj zápasu otočili ve svůj prospěch. Naše pálka a běh po metách se oproti rannímu zápasu mnohem zlepšily: Honza Kubík se snažil každého pálkaře dobře postavit a nasměrovat, Martin Mareš úspěšné běžce korigoval na 1. metě a Pavel Průcha leckdy "silou vůle" dotlačil malé útočníky z 2. až 3. mety pro důležité body. I tak však zápas skončil naší prohrou 20 : 14.

Na dětech už byla vidět únava a hlavně byly nešťastné, že zase nevyhrály. Posledním zápasem si pravděpodobně chtěly spravit náladu, protože nás na hřišti čekaly Oilers Hodonín. Tento tým jsme v prvním kole Winterleague kdysi porazili, tak snad proto...

Náš soupeř se ale od minule hodně zlepšil, hlavně v obranné hře: jejich hráči bezchybně sbírali naše odpálené míčky a s velkou jistotu přihazovali svým kamarádům do rukavice na jistý aut našich běžců. Jedinou zbraní proti nim nám zbývalo to samé - vychytat a vyautovat jejich pálkaře, protože jejich úspěšnost na pálce byla trochu slabší. Oba týmy se celý zápas praly o "metu nejvyšší", nakonec výhru vybojovali naši soupeři z Hodonína. Vyrovnaný zápas jsme nakonec prohráli 11 : 18.

Dalo by se říct, že dnešní vystoupení našich hráčů bylo neúspěšné, ale i tak je musím jménem všech trenérů pochválit za jejich předvedený výkon. Ve všech zápasech čelily silným soupeřům, ale především musely bojovat sami se sebou. Handicap sedmi hráčů v poli nás stavěl do značné nevýhody. I nestandardní sestava nám moc šancí na úspěch v obraně neskýtala. Největší problém jsme ale měli s velkým herním prostorem. Celou zimní přípravu jsme nuceni trénovat ve stísněných prostorách malých tělocvičen, takže nemáme šanci naučit hráče základní baseballové dovednosti - především delší příhoz a chycení míče alespoň na vzdálenost met. Doufejme proto, že počasí co nejdříve umožní opustit nevyhovující tělocvičny a vyrazit na hřiště, kde najdeme adekvátní prostor pro naší hru.

Dnešní sestava: nadhoz Dan Láník, na zadákovi a jediném postu vnějšího pole se střídali Vojta Kubík s Vítečkem Láníkem, o první metu se postaral Ondra Bulant, zbytek vnitřního pole bránili Adélka Průchová, Adámek Bursa a Vítek Bulant.

Ještě bych rád poděkoval panu Bursovi, Bulantům a Honzovi Kubíkovi za bezpečnou dopravu hráčů a trenérů do Hrotovic a zpět.